Artık Dark Web’e ulaşmak daha kolay, hem de hiç risk almadan

Karanlık ağda bir şeyler tespit edildiğinde, bu özellik hangi servisin ihlal edildiği, saldırganların hangi kişisel bilgilere (örneğin şifreler, isimler vb.) ulaştığı ve önerilen sonraki adımları içeren uyarılar gönderecek. Başlangıçta, bu uyarılara erişmek için Proton Mail Güvenlik Merkezi’ni web üzerinden veya masaüstünden ziyaret etmeniz gerekecek, ancak şirket e-posta ve uygulama içi bildirimlerin yolda olduğunu belirtiyor.

Dark Web İzleme, proaktif bir güvenlik önlemi olarak tasarlandı. Eğer Proton Mail e-posta adresinizi bir sosyal medya sitesi gibi üçüncü taraf bir hizmet için kayıt olmak için kullanırsanız ve ardından hackerlar bu servisten kullanıcı verilerini çalarlarsa, kimlik bilgilerinizin tehlikeye girdiğini zamanında öğrenmeniz ve herhangi bir zarar görülmeden (umarız) önlem alabilmeniz için sizi bilgilendirecektir. Bu özellik, başlangıçtan bu yana uçtan uca şifreleme sunan ve gizliliği ana ilke olarak benimseyen hizmet için uygun bir adım gibi görünüyor. Ancak Dark Web İzleme, ücretsiz kullanıcılar için kullanılamayacak.

Artık Dark Web’e ulaşmak daha kolay, hem de hiç risk almadan

Dark Web Monitoring ismi verilen bu hizmette Proton kullanıcıların herhangi bir zarar görmeden önce hesaplarını yeniden güvence altına almalarına yardımcı olmayı amaçlar. Bunu yaparken de otomatik uyarı sistemini kullanacak. Yapay zeka ile dolandırıcılığın bir hayli arttığı bu dönemde Proton gibi firmaların ekstra önlemler alması hizmet alan kullanıcılar için son derece önemli.

Proton’un Anti-Kötüye Kullanım ve Hesap Güvenliği Başkanı Eamonn Maguire, “Üçüncü taraf sitelerin veri ihlalleri sonucunda kişisel bilgilerin (örneğin e-posta adresinizin) sızdırılması tamamen engellenemese de, otomatik erken uyarı sistemi kullanıcıların uyanık kalmasına yardımcı olabilir ve kimlik hırsızlığı gibi daha kötü yan etkileri hafifletebilir,” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x